Kraftig børsfall i Tokyo – tynges av bilbransjen
Nikkei-indeksen ved børsen i Tokyo har startet handelsuka med et fall på over 3 prosent. Det skjer få dager før USAs varslede tollinnføring.
Onsdag vil avgiftene på en rekke varer som importeres til USA, tre i kraft, deriblant på biler og bildeler.
Japan er hjemlandet til Toyota, verdens mestselgende bilprodusent. Kjøretøy utgjorde i fjor omtrent en tredel av Japans eksport til USA.
I morgenhandelen falt både Toyota og Honda 3,7 prosent, mens Honda gikk ned. Nissans aksje svekket seg 4,3 prosent.
Aksjene i Zensho Holdings, som eier flere japanske restaurantkjeder, falt hele 5 prosent. Det skjer etter at Sukiya, deres kjede av hurtigmatrestauranter, kunngjorde at de midlertidig ville stenge nesten alle sine rundt 2 000 filialer etter funn av en rotte i en misosuppe og insekt i en annen rett.